Historia TKS Kros

W 2008 w jednym z numerów czasopisma naszej gminy „Sasiadka” – ukazało się ogłoszenie Ośrodka Sportu i Rekreacji zapraszające do pracy instruktora tenisa ziemnego. Krzysztof Żarnowski, który dopiero co osiadł z rodziną w Tarnowie Podgórnym skorzystał z zaproszenia i we wrześniu podjął pracę na kortach OSiR przy ul Nowej. Na pierwszym zebraniu z rodzicami było 6 osób. W ten sposób powstała pierwsza dziecięca grupa szkoleniowa.

Trenowaliśmy na otwartych kortach do połowy października, a w zimie zajęcia odbywały się w hali OSiR w Tarnowie Podgórnym. Na początku funkcjonowaliśmy jako Prywatna Szkoła Tenisowa.

W marcu 2010 dołączyliśmy jako sekcja tenisa do UKS Atlas w Tarnowie Podgórnym. Z każdym miesiącem działalności przybywało trenujących dzieci. W sezonie 2010/2011 szkolonych było 70-cioro młodych tenisistów. W sierpniu 2010 roku odbył się pierwszy obóz letni nad pięknym jeziorem Drawskim w Piasecznie koło Czaplinka.

W listopadzie 2010 do szkolącego Krzysztofa Żarnowskiego dołączył absolwent poznańskiego AWF instruktor Dawid Tomczak.

W lipcu 2011 zorganizowaliśmy 3 turnusy półkolonii, a w sierpniu szkoliliśmy dzieci na kolejnym obozie letnim w ośrodku „Wajk” w Piasecznie. Przy tak dużej liczbie trenujących problemem szczególnie w zimie jest baza szkoleniowa. Dzięki współpracy z panią dyrektor szkoły podstawowej w Lusówku udało się większość treningów przeprowadzać w nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Trzeba podkreślić, że przez 3,5 roku podstawowa działalność sekcji tenisowej była finansowana tylko z wpłat rodziców.

Przełomowy moment w naszej działalności to utworzenie w listopadzie 2011 Tenisowego Klubu Sportowego KROS Tarnowo Podgórne. To posunięcie umożliwiło nam otrzymanie pierwszej dotacji gminnej na 2012.

W październiku 2012 do pracy szkoleniowej włączył się kolejny trener Paweł Staszewski. Od początku oprócz regularnych treningów dzieci zapraszane są na turnieje i pikniki tenisowe. Najlepsi tenisiści i tenisistki zaczęły reprezentować naszą gminę na turniejach wojewódzkich. Na początku 2012 mieliśmy zrzeszonych w klubie 90-cioro dzieci. Dla nich organizujemy zawody na 4 poziomach zaawansowania. W lutym 2012 zorganizowaliśmy pierwsze Zimowe Półkolonie Tenisowe.

Niezależnie od szkolenia dzieci odbywają się również zajęcia dla dorosłych. Przeprowadziliśmy kilka wewnątrzklubowych turniejów dla dorosłych.

W 2013 trenuje już 110 młodych tenisistów. Z naszej inicjatywy powstały międzyklubowe rozgrywki ligowe dla dzieci z województwa wielkopolskiego. Do pierwszej edycji tych rozgrywek oprócz TKS KROS Tarnowo Podgórne przystąpiły RODAN Club Kórnik i SzKT Szamotuły. W lecie 2013 organizujemy w Wiśle po raz pierwszy dwa obozy letnie w sumie dla 50 dzieci. W październiku 2013 rozpoczyna z nami współpracę student specjalizacji tenisowej AWF Mateusz Górka.

W lutym 2014 oprócz półkolonii zimowych dochodzi do skutku pierwszy zimowy obóz tenisowy w Drzonkowie. W czasie wakacji letnich 2014 mamy na dwóch obozach 60 dzieci.

Kolejne lata to ciągła praca szkoleniowa, organizowanie półkolonii zimowych i letnich oraz tradycyjnie obozów. W latach 2017 i 2019 nasza drużyna w nieoficjalnych Drużynowych Mistrzostwa Polski (tzw. Talentiada) do lat 10 zdobywa VI miejsce. Na wiosnę  2019 trenuje regularnie w klubie 150 dzieci. We wrześniu tego roku rusza nowo wybudowany obiekt tenisowy ( 2 kryte korty) w Tarnowie Podgórnym. Liczba trenujacych dzieci wzrosła do 175. Przenosimy nasze treningi do Parku Tenisowego Tarnowo, bo tak nazywa się nowe miejsce gdzie szkolimy dzieci i dorosłych.